piątek, 10 lipca 2009

Systemy na Betfair

Giełda zakładów betfair jest wręcz stworzona do grania systemów bukmacherskich. Efektywne wykorzystanie możliwości jakie stwarza betfair jest możliwe w sytuacji, gdy dysponujemy systemem, pozwalającym na pełne jej wykorzystanie.
Wszyscy (no może prawie) znają popularny i system zwany powszechnie progresją remisową. Progresja remisowa w swojej przestarzałej postaci polega na podwajaniu stawki na remis, aż do osiągnięcia sukcesu. Oczywiście sukces może przyjść lub nie, często przychodzi chwilę po tym, gdy gracz właśnie spłukał się do cna i brakło mu na kolejny poziom. Lub zwyczajnie "wymiękł" i uciekł ze stratami, nie chcąc dalej brnąć w koszta. Niestety, progresja remisowa w takiej formie jest wciąż pokazywana jako przykład zyskownego systemu, choć już dawno obalono mit o sensowności inwestowania w remisy zespołów w tak bezmyślny sposób.
Czy progresja jest jednak tak straszna jak ją malują?
Niekoniecznie, choć trzeba zdrowo ja zmodyfikować, aby przestała straszyć seriami i zaczęła generować zyski. Oczywiście, trzeba również wiedzieć gdzie inwestować, ale zakładam, że osoba chcąca zajmować się remisami ma dużą wiedzę i nie będzie tego robić bezmyślnie.
Tak więc skoncentruję się bardziej na stronie technicznej, czyli samym zastosowaniu systemu bezpośrednio na betfair.
Jak wiadomo kurs na remis ma średni kurs 3.25. Stosowanie progresji przy takim kursie jest bardzo ryzykowne, ponieważ stawki siłą rzeczy muszą rosnąc niebezpiecznie szybko. Czy można temu jakoś zaradzić i jednocześnie cieszyć się z gry dochodowym systemem?
Okazuje się, że można i spora w tym zasługa kursów, które osiągalne są tylko na betfair.
Należy najpierw zastanowić się co to jest remis. To wynik końcowy mający miejsce wówczas, gdy obydwa zespoły zdobyły jednakową ilość bramek (lub nie zdobyły żadnej)
Remis można grac klasycznie, można również rozbić go na trzy możliwe sytuacje:
- zespół A prowadzi do przerwy i na koniec spotkania remisuje (1/X)
- zespól A przegrywa do przerwy i na koniec remisuje (2/X)
- zespół A remisuje do przerwy i na koniec meczu (X/X)
Ponieważ batfair oferuje bardzo atrakcyjne kursy na 1/X i 2/X można to wykorzystać do stworzenia bezpiecznej gry na remisy. Kursy na X/X nie są już tak atrakcyjne i czasami warto będzie zagrać je u bukmachera, szczególnie tego, w którym akurat mamy coś do obrócenia.
Jak wygląda progresja po rozbiciu remisu na elementy składowe?
Najbezpieczniejsza forma to taka, gdy gra polega na zarabianiu w sytuacji, gdy zajdzie sytuacja 1/X lub 2/X oraz zwrocie stawki danego poziomu w momencie, gdy mecz kończy się jako X/X.
Traktując zdarzenia 1/X i 2/X jako jedno wspólne zdarzenie osiągniemy uwspólniony kurs 6.5 (kurs minimalny) ponieważ pojedyncze zdarzenie wyceniane jest na 14-18. Dlatego właśnie kurs wspólny dla pary zdarzeń będzie wynosił wspomniane 6.5 (po uwzględnieniu prowizji). Zajście takiego zdarzenia będzie zakończeniem progresji, natomiast sytuacja, gdy mecz zakończy się wynikiem X/X nastąpi zwrot kosztów danego poziomu (progresja zatrzyma się na dotychczasowym poziomie). Kurs na X/X przyjmuje jako 4.5 i jest to realny kurs minimalny, który opłaca się kupić, nieistotne czy na betfair czy u bukmachera.
Czy taka mutacja progresji remisowej sie opłaca?
Z analizy stawkowanie wynika, że tak:

ponieważ dla zakładanej wygranej 5 euro koszt zagrania 12 poziomów to jedynie 65.40 euro.
W progresji na stały zysk w tej samej wysokości i założeniu kursu 3.25 koszt zagrania 12 poziomów to 407.36 euro. Kosztów progresji opartej na podwajaniu stawki nawet nie liczę, ponieważ będą to bardzo duże kwoty. Zbyt duże, aby w ogóle rozmawiać o progresji remisowej jako systemie wartym zagrania na betfair.
Niebawem zaproponuję pierwszy zestaw typów na betfair, potraktowany tym razem jako platforma do grania systemów.
W najbliższym czasie opiszę wykorzystanie betfair do grania systemów na planowe zwycięstwo faworyta oraz systemu w oparciu o dokładny wynik